23. září – výročí narozenin

23. září 1913 se ve Vídni narodil František Nedělka, československý voják a příslušník výsadku Chalk. Po okupaci republiky odešel přes Polsko do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. V řadách československé armády se zúčastnil bitvy o Francii. Po pádu Francie byl evakuován do Anglie. Od 25. října 1941 do 4. června 1943 absolvoval výsadkový a diverzní kurz. Byl zařazen jako radista do výsadku Chalk, se kterým byl 9. dubna 1944 vysazen u obce Větrov u Kamýku nad Vltavou. 13. května byl v Chraštičkách zatčen gestapem a byl donucen ke spolupráci. Po válce byl sovětskými a československými orgány zatčen, vyslýchán a obviněn ze zrady. Obvinění se neprokázala a trestní stíhání bylo zastaveno v únoru 1946. V dubnu 1948 odešel do Anglie. Poslední známé místo pobytu je Manchester, další věrohodné údaje o něm nejsou dohledatelné. František Nedělka byl nositelem Pamětní medaile československé armády v zahraničí, se štítky Francie a Velká Británie, Československého válečného kříže 1939.

23. září 1916 se ve Vídni narodil Alfréd Bartoš, československý voják, příslušník zahraničního odboje, velitel výsadkové skupiny Silver A. Před válkou absolvoval postupně základní vojenskou službu, školu pro důstojníky jezdectva v záloze a Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V roce 1939 odešel do Francie, sloužil v Cizinecké legii, po začátku války u 2. československého pluku. Po porážce Francie se dostal do Anglie, kde se stal velitelem 1. čety 1. roty 2. pěšího praporu. Na jaře 1941 se dobrovolně přihlásil k výcviku pro plnění zvláštních úkolů. Jako velitel byl dopraven do Protektorátu se skupinou Silver A a společně se skupinami Anthropoid a Silver B v noci z 28. na 29. prosince 1941. Vysazen byl společně s Josefem Valčíkem a Jiřím Potůčkem u Senic nedaleko Poděbrad. Jeho skupina kromě mnoha jiných aktivit také podporovala skupinu Anthropoid při atentátu a R. Heydricha. 21. června 1942 padl do léčky nastražené Gestapem, při útěku se pokusil o sebevraždu, zemřel o den později. Objevení vysílačky skupiny Silver A mělo za následek vyhlazení obce Ležáky. Alfréd Bartoš ještě za svého života obdržel Francouzský válečný kříž za statečnost (Croix de guerre) a dvakrát Československý válečný kříž 1939.

23. září 1916 se v obci Svatý Kříž u Německého Brodu narodil Karel Miloslav Kuttelwascher, zvaný „Kut,“ český stíhací pilot a letecké eso, nejúspěšnější český pilot RAF a jediným československý dvojnásobný nositel britského Záslužného leteckého kříže (DFC and Bar). V roce 1934 vstoupil do československého letectva. Po německé okupaci Československa uprchl do Polska a dále do Francie, kde musel vstoupit do Cizinecké legie. Po vypuknutí druhé světové války přešel do francouzského letecva, na stíhačkách MS.406 a D.520 získal první úspěchy ( pravděpodobně 3 – 6 sestřelů). Po útěku Velké Británie byl přidělen k 1. stíhací peruti. Peruť od 1942 začala s nočními útoky nad Francií. Kuttelwascher létal s letounem Hawker Hurricane Mk IIc s označením JX-E, a stal se nejlepším nočním stíhačem perutě. V noci ze 4. na 5. května během jediného letu zničil tři bombardéry Heinkel He 111. To se žádnému jinému letci RAF nepodařilo. Navíc všechny své noční sestřely uskutečnil bez radaru. Karel Kuttelwascher během služby v RAF dosáhl 18 potvrzených sestřelů, čímž se stal nejlepším československým pilotem. Je také považován za nejlepšího nočního přepadového pilota RAF a šestého nejúspěšnějšího nočního stíhače. Po skončení války se Kuttelwascher vrátil Československa, ale po únorovém převratu emigroval zpět do Velké Británie. Zde létal jako civilní pilot pro British European Airways. Zemřel 17. srpna 1959. Jeho hrob se nachází v Uxbridge u Londýna. Dne 8. května 2000 byl in memoriam povýšen do hodnosti brigádního generála. Byl nositelem mnoha vyznamenání, mezi nejvýznamnější patří 2x Distinguished Flying Cross, francouzský válečný kříž s palmou a zlatou hvězdou – Croix de guerre, 5x Československý válečný kříž 1939.