Oldřich Frolík

15. 9. 2018 uplynulo 76 let od události, která připomíná spíš scénu z akčního filmu. Nevinně a důvěryhodně vypadajícím mužem na fotce je Oldřich Frolík (11. dubna 1909 – 26. ledna 1943), český odbojář a jeden z hlavních pomocníků parašutistů z operace Anthropodid. Dne 15. září 1942 přišla do jeho bytu provést domovní prohlídku trojice důstojníků gestapa. V bytě narazili na neznámého muže, ve kterém nepoznali Oldřicha Frolíka. Ten nekladl odpor a řekl, že s nimi půjde dobrovolně. „Jen si vezmu kabát.“ Gestapáci se zřejmě nechali oklamat jeho mírumilovným vzhledem, takže když z kapsy kabátu vytáhl pistoli, byli naprosto zaskočeni. Podle výpovědi Alfreda Kellera celá akce trvala maximálně 30 vteřin. SS-Hauptscharfuhrer Alois Gruber byl na místě mrtev a Oberscharführer SS Ernst Hoenig svým zraněním podlehl vzápětí. Příslušník gestapa Alfred Keller, lehce zasažený do břicha, přežil jen díky tomu, že okamžitě utekl.(Jen podotýkám, že Oldřich Frolík nestřílel z žádné pětačtyřicítky, ale z kapesní pistole ráže 7,65). Poté Oldřich Frolík vyběhl z domu a pravděpodobně odjel autem, kterým přijelo gestapo. Dojel pro svojí ženu Barboru a oba se snažili zmizet v ilegalitě.
Bohužel, 23. září 1942 se Oldřich Frolík stal obětí zrady a byl zatčen. O respektu, který z něj gestapáci měli, svědčí, že k jeho druhému zatčení použili okolo stovky mužů.

Dne 26. ledna 1943 v 16.15 byla v Mauthausenu zavražděna Barbora Frolíková (ve věku 32 let) a v 16.49 byl zavražděn střelou do týla i její manžel Oldřich Frolík (ve věku 33 let).

Na domě, kde Frolíkovi bydleli a kde se zatýkací akce odehrála, byla 13. 9. 2018 slavnostně odhalena pamětní deska s nadpisem „Jen si vezmu kabát.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nezařazené
Army muzeum Zdice

Pakt mezi Polskem a Německem

Józef Lipski (1894-1958), polský velvyslanec v Berlíně Německo-polský pakt o neútočení Německo-polský pakt o neútočení, plným názvem Prohlášení mezi Německem

dozvědět se více »