Bitva u Ummdurmánu

2. září si připomínáme výročí poslední velké bitvy koloniálního věku a zároveň první bitvy, v níž byly hromadně nasazeny moderní zbraně. Bitva u Ummudurmánu byla vyvrcholením dva roky trvajícího britsko – egyptského tažení za obsazení horního Súdánu, který byl v té době ovládán mahdistickými povstalci.

Základním problémem bylo zajištění zásobování. Každý, kdo v dětství četl Mayovky, ví, že Nil je na středním toku přehrazen soustavou kataraktů, které jsou většinu roku nesplavné. Prvním krokem proto byla stavba železnice z Vádí Halfy. Stavba byla zahájena 1. ledna 1897 a 3. července 1898 dosáhla svého konečného cíle, města Atbary. Celá trať měřila přes 600 km a velká část se stavěla během probíhajících bojů. A o tom, že byla postavena důkladně, svědčí, že funguje dodnes.

Britské vojsko pod velením generála Kitchenera bylo tvořeno 8 200 britských vojáků a dvojnásobkem egyptských, plus zhruba 2 500 mužů arabských nepravidelných jednotek. Ve výzbroji mělo 44 děl a 20 kulometů Maxim. Z Nilu bylo podporováno flotilou deseti dělových člunů a pěti parníků, vyzbrojenými 36 děly a 24 kulomety Maxim.

Jejich protivníkem bylo mahdistické vojsko o síle cca 60 000 mužů, ovšem bez jakékoliv moderní výzbroje a navíc oslabené nedisciplinovaností, nízkou morálkou a špatným velením.
Kitchenerův bitevní plán vyšel – samotná bitva vypadala v podstatě tak, že neorganizované vlny beduínů najížděly proti dělům a kulometům. Tomu odpovídaly i ztráty, britsko-egyptská armáda měla pouze 48 mrtvých a 434 raněných, zatímco ztráty dervišů byly strašné – asi 9 700 mrtvých, 16 000 raněných, z nichž později velká část zemřela, a okolo 5 000 zajatců.
Tato bitva upevnila britské koloniální panství a udělala národního hrdinu z generála Kitchenera. A mezi mnoha britskými vojáky na sebe upozornil ještě jeden – mladý poručík Winston Churchill.
 
Pěkný odkaz v češtině naleznete zde ….
Podrobné informace v angličtině na tomto odkazu ….
 
*Vladislav Patera*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nezařazené
Army muzeum Zdice

Pakt mezi Polskem a Německem

Józef Lipski (1894-1958), polský velvyslanec v Berlíně Německo-polský pakt o neútočení Německo-polský pakt o neútočení, plným názvem Prohlášení mezi Německem

dozvědět se více »